A lemosó permetezés az egyik legfontosabb dolog, amit el kell végeznünk annak érdekében, hogy gyümölcsfáink egészségesek legyenek az év során. Éppen ezért most mindent elmondok, amire szüksége lehet egy gondos kertésznek, nézzük!

A lemosó permetezés időzítése

Tavaszi vagy tél végi lemosó permetezésnek hívjuk ezt a növényvédelmi technológiát, ebből adódik az időpont is. Ha a szakmai szempontokat tartjuk szem előtt, akkor a permetezést érdemes a rügypattanáshoz legközelebbi időpontra időzíteni. Sajnos sokan túl korán vagy túl későn végzik el, ezzel pedig többet ártanak. A kívánt hatás érdekében mindenképpen szélcsendes, száraz időt válasszunk. A levegő hőmérsékletére is oda kell figyelnünk, fagymentes, legalább 5 Celsius fokos hőmérsékletben permetezhetünk, de a legjobb, ha megvárjuk, míg a hőmérő higanyszála eléri a 10 fok körüli hőmérsékletet.

Mit használhatunk?

Elsősorban a nyugalmi állapotban lévő kártevő ízeltlábúak ellen kell védekeznünk, ezért használjunk paraffin-, vagy repceolaj tartalmú szert. A fák kérgén áttelelő kórokozó baktériumok és gombák ellen bevethetők a réz hatóanyagú szerek (rézoxiklorid, rézszulfát. Ha ezt választjuk, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy léteznek rézérzékeny növényfajok – őszi-, és kajszibarack esetében az ilyen szereket nyugalmi időszakban, almatermésűek esetében pedig sziromhullásig használhatjuk ezeket a készítményeket. A fákon áttelelő lisztharmatgombák ellen az elemi kén vagy a poliszulfidkén hatóanyagú szerek a leghatékonyabbak. A kártevő rovarok egy részét pedig gyéríthetjük kéntartalmú szerekkel.

A legjobb lemosó permetszerek: Agrokén, Biosol Káliszappan, Bordói lé, Bordói lé+kén Neo, Nevikén, Olajos Rézkén, Rézkén, Vektafid-R, Vektafid-S, Vegesol eReS.

Hogyan végezzük el a lemosó permetezést?

A lemosó permetezőszerek többsége kontakthatású, ezért nagyon oda kell figyelni a permetezés minőségére, a megfelelő lefedettségre. Minden esetben olvassuk el a készítmények csomagolásán feltüntetett előírásokat és azokat maradéktalanul tartsuk is be! Ha mindent úgy csinálunk, ahogy a címkén szerepel, akkor sokkal egészségesebbek lesznek növényeink, az év folyamán sokkal kevesebbszer kell majd növényvédőszerhez nyúlnunk, ráadásul nem lesz a gyümölcsökön növényvédőszermaradvány. További kérdéseidet tedd fel nyugodtan Facebook-on, vagy keress az alábbi email címen: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Szerző: Bohács Ádám – Növényvédelem tanácsok

A cikk folytatásában Egerek elleni házi megoldások


Az idei Föld Napját egy különleges ajánlattal ünnepeljük: bemutatjuk nektek a Föld Napja Viráglabdamixet, ami egy limitált szériás különlegesség! Mindössze 50 doboz áll rendelkezésre, hogy megoszthassuk veletek ezt az izgalmas lehetőséget.

Ez a viráglabdamix a természet szerelmeseinek és a kertészkedés rajongóinak készült, akik arra vágynak, hogy egy kis színt és életet csempésszenek környezetükbe, miközben támogatják a helyi ökoszisztémát.

A Föld napja viráglabda most akciós áron kapható, a készlet erejéig! Kattints ide!