Akinek van, kertje miért venné meg több száz forintért a hagymát boltban, ha pár száz forintból egy egész évre elegendő termést tudunk saját kertünkben termeszteni.

 

A hagymafélék termesztése az egész földön elterjedt, így ma már nap, mint nap találkozunk velük a konyhában. Legyen szó vöröshagymáról, fokhagymáról, metélőhagymáról vagy póréhagymáról szinte bármelyiket mi magunk is termeszthetjük kertünkben.

Hazánkban a fokhagyma illetve a vöröshagyma a két legismertebb hagymaféle pedig más országokban a salotta a póré és egyéb hagyma félék is igen kedveltek. Ha azt gondoljuk, hogy a magyar hagyma világhírű valóban igazunk van, hiszen a makói vöröshagyma híre messze szárnyal, ám míg hazánkban az évi vöröshagyma termesztés 7-8000 hektáron 22-24 tonna körül van addig Japánban és Hollandiában 40-50 tonna terem egy hektáron. De természetesen hazánk is szerepel az ismert hagyma export országok listáján, és mivel a hazai hagyma igen jó termésnek számít, még hosszú ideig jelen leszünk a világpiacon.


Ha kertünkbe szeretnénk hagymát ültetni, íme, egy kis áttekintő az ültetési és termesztési szabályokról:

Hagyma Vetési idő Vetőmag szükséglet kg/ha

Sortávolság

cm

Tőtávolság

cm

Betakarítási idő Fajta tipus
Étkez. vöröshagyma tavaszi Március 1-15.ig 5-6 50-60 1,5-2

augusztus

szeptember

Gyors növésű
Étkez. vöröshagyma áttelelő augusztus 20-30 7 50 1,5-2 Június vége július eleje áttelelő fajta
Gyöngyhagyma március 1-15.-ig 100-110 50 1 augusztus eleje Rövid nappalos fajták
Dughagyma termesztés Március 1-15.-ig 90-100 50 1 Július lassú növekedésű
Zöld hagyma ter. Július 15-31 7-8 50 1-1,5 Április május Áttelelő fajták

A vörös és, más hagymaféléket ültethetjük magról tavasszal, vagy az ősszel kapható fajtákat dughagymáról is szaporíthatjuk. Míg a magokat tavasszal érdemes vetni addig a dughagymákat fajtától függően őszi vagy tavaszi ültetéssel kell szaporítani.

Az őszi fajták igen jól bírják a hideget, ám a növekedési időszakban átlag 19-20 fok az ideális. A csírázás 4-5 fokon is beindul, ám a levelek fejlődősére csak 15 fok felett lesz aktív. A kicsírázott hagymák akár -15 fokig is képesek életben maradnia földben így az őszi ültetésű hagymák tavasszal már február végén képesek fejlődésnek indulni az után, hogy átvészelték a téli hideget.


Mivel a gyökérzet sekélyen a talaj felső 30-60 cm.-es rétegében helyezkedik el, ezért kevés öntözést igényel, elég, ha a nyári nagy melegben öntözzük, míg tavasszal beéri a hagyma a természetes csapadékkal is.

Szinte bármilyen kerti talajban szépen fejlődik, de a legjobb a laza jó vízáteresztő képességű gyengén savanyú vagy közömbös talaj. Ha kertünkben túlkötött vagy vizes a föld, ültetés előtt érdemes egy kevés folyami homokkal bekeverni, így elkerülhető a hagyma rothadásos betegsége.

Ha magról szeretnénk vöröshagymát ültetni, jó talaj előkészítésre lesz szükség. Ássuk, fel a talajt kb. 40 cm mélyen majd alaposan gereblyézzük el úgy, hogy ne maradjanak nagyobb rögök a talajban. Ültetés előtt ne trágyázzunk, mert ez elősegíti a növényi betegségek megjelenését. A magokat már március második felében szórjuk ki, úgy hogy 3-5 cm mélyen kerüljenek a talajba. Sortávolság 25-30 cm és méterenként kb.40-50 magot vessünk el. Amikor a palánták elérik a 4-5 cm.-es nagyságot ritkítsuk meg a sorokat, vagyis minden második palántát szedjünk ki és ültessünk el más helyre vagy ajándékozzuk el ismerősöknek, barátoknak.

A dughagymáról nevelt töveket áprilistól május végéig érdemes kiültetni, úgy hogy előtte már csírázásnak is indult.


Az ültetés után nincs más dolgunk, mint rendszeresen gyomlálni a növény körüli talajt, hiszen már májustól megjelennek a gyomnövények, melyek hamar elnyomják a hagymaféléket.

A betakarítás idejét az jelzi, ha a hagymatest fölötti szárrész elkezd puhulni, a lomb meghajol vagy megdől. A hagymákat akkor érdemes felszedni, ha a szárak háromnegyede már megdőlt, ekkor kiemeljük a földből és az időjárástól függően még 7-10 napig érleljük a szabadban. Végül levágjuk a leveleket és a hagymákat bevisszük egy zárt, de jól szellőző tároló helyiségbe.


Egy egészséges jól tárolt hagyma akár 8-9 hónapig is eltartható, a legjobb, ha egy 3-5 fokos helyiségben tudjuk elraktározni a termést.

Ha szeretnénk, hogy folyamatos legyen a termésünk, alkalmazzuk, mint a tavaszi mind az őszi vetést, sőt ha a tavaszi vetést vagy ültetési nem egyszerre, hanem fokozatosan alkalmazzuk, egész évben lesz saját vöröshagymánk a kertben és a pincében.

További cikkeink:

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!