Akinek van egy erkélye, vagy kertje okvetlenül ültessen szamócát a kertjébe, mert egy könnyen gondozható és nagyon finom gyümölcsről van szó. Megmutatjuk, hogyan kell a szamócát  úgy gondozni és ápolni, hogy bő terméssel hálálja meg a gondoskodást.

Szamóca vagy eper?

Ez évek óta viták tárgyát képezik, hogy szamócát ültetünk, vagy epret a kertbe. Nos, a növény hivatalos neve szamóca (Fragaria sp.), attól függetlenül, hogy az erdőben vadon növő erdei szamócáról, vagy a kertben növekvő szamócáról beszélünk. Ám manapság az eper elnevezés a megszokott, egyik nagyáruházban vagy piacon sincs kiírva a szamóca elnevezés, mindenki eper néven emlegeti. Pedig az eper nem más, mint a fán termő fekete és fehér eper, amelynek a latin neve Morus alba (fehér eperfa) és Morus  nigra (fekete eperfa). Tehát az eper, ami nem eper, hanem szamóca igen közkedvelt lett a kertbarátok körében, és egyre többen ültetik a kertbe, vagy a teraszukra egy balkonládába, illetve csüngő cserépbe.

A szamóca vitamin és ásványi anyag tartalma

A szamóca az egyik legegészségesebb tavaszi gyümölcs, amelynek igen magas a C-vitamin tartalma, de javítja a látásunkat, erősíti immunrendszerünket, és még a fogyásban is segít, mivel magas a rost tartalma. Sokan panaszkodnak, hogy csalánkiütést kapnak az eper fogyasztásától, ezek pedig gyakran a növényvédő szerekre vezethető vissza, így egy saját termesztésű bio eper, kincset ér, még akkor is, ha nem tudunk akkora mennyiséget szedni, mintha kimegyünk a piacra.

A szamóca termesztése:

A szamócát bármely kiskertbe ültethetjük, és gondozása igen könnyű, ráadásul évelő növényről van szó, tehát évről évre élvezhetjük a saját magunk által megtermelt bio szamócatermést. Az egyik legfontosabb környezeti igénye, a megfelelő talaj, mivel a szamóca a lúgos talajban nem fog szépen fejlődni, ezért a homokos vályog talajba érdemes ültetni, amely semleges kémhatású.

Mielőtt szamócát ültetünk a kertünkbe, fontos, hogy a talaj jól elő legyen készítve, vagyis ültetés előtt alaposan trágyázzuk be az ágyásokat, és szükség szerint akár talajfertőtlenítést is végezzünk el. A humusz és a kerti komposzt is jót tesz az eperágyásoknak, ezeket is érdemes a tövek közé kiszórni.

A szamóca ágyásokat napos vagy kissé félárnyékos helyre is telepíthetjük, de a gyümölcsök éréséhez fontos, hogy minimum hat-hét órát érje napsütés a töveket. Ezután alakítsunk ki egy kb. 100-120 cm széles ágyásokat, és ha van rá lehetőségünk takarjuk le az ágyásokat fekete fóliával, de ha ez nincs a szalma is ideális takaróanyag lesz. Erre azért van szükség, hogy a szamóca körülötti talaj ne gyomosodjon, és ne száradjon ki gyorsan, valamint a kis csüngő gyümölcsök nem érintkeznek a talajjal, és nem fognak rothadásnak indulni a reggeli párától és nedvességtől.

Ha fekete fóliával takarjuk az ágyásokat, fontos, hogy olyan anyagot válasszunk, amely víz és levegő áteresztő, így a napsütés nem égeti ki a palántákat. A fekete fóliába vágjunk lyukakat, és ültessük el a palántákat több sorban, egymástól kb. 30-40 cm tőtávolságra. Az ültetésre a legjobb időszak az augusztus, így már a következő tavasszal szedhetjük az édes, ízletes szamócákat.

Tavaszi ültetésű palánták

Tavasszal a legtöbb kertészet és bevásárló központ tele van fiatal „eper” palántákkal. Ezek az úgynevezett frigó palánták, amelyeket a kertészek hidegházban teleltetnek át, és tavasszal dobják piacra. Ezeket már március közepétől lehet ültetni, és az ültetés után 8-10 hét múlva már szüretelhetünk is. De ezek a palánták legtöbbször csak egyszer hoznak termést, és legközelebb csak a következő évben várható újabb termés.

A szamóca gondozása és ápolása

A szamóca gondozását egész nyáron át kell folytatni, fontos a megfelelő vízellátás, mert csak így fog kellő mennyiségű termést hozni a növény. Nem szabad takarékoskodni az öntözéssel, még a vegetációs időszakban is sok vizet igényel a növény.

A másik fontos gondozási munka a tápanyag után pótlás, mert a szamóca egy magas tápanyag igénnyel rendelkező növény. A nyár folyamán is érdemes speciális műtrágyával megtámogatni a töveket, ehhez a legjobb, ha kénsavas kálium trágyát vásárolunk, de ma már vannak speciálisan bekevert műtrágyák, amelyek az „eper” igényeihez van igazítva.

A harmadik fontos kerti munka a rendszeres gyomtalanítást, ha pl. nincsenek az ágyások takarva, fontos a felbukkanó gyomok eltávolítása. Az ostorindákat csak akkor érdemes megtartani, ha szaporítani szeretnénk a szamócákat, ellenkező esetben érdemes eltávolítani ezeket, mert nagyban gyengítik a töveket.

Sajnos a szamóca palántákat három évnél tovább nem érdemes megtartani, mert a tövek kiöregszenek, és a terméshozam lecsökken. Ezért háromévente új fiatal töveket kell telepíteni az ágyásokba, de ne telepítsünk „epret” ugyanarra a helyre, válasszunk számukra egy új tápanyagban gazdag termőhelyet.

Érdemes a fajtákkal is kísérletezni, mert ha több fajtát ültetünk a kertbe, tavasztól, késő őszig szüretelhetjük a szamócát.

Szamóca ültetése balkonládába és virágtartókba

A tavasszal és ősszel kapható kis palántákat, ültethetjük az erkélyünkön található balkonládákba, vagy a csüngő virágtartókba is. Csak olyan balkonra ültessünk „epret” ahol elég napfény éri a növényeket, mert árnyékos helyen nem fog termés képződni. Ha balkonládába szeretnénk ültetni a töveket, minimum 30 cm távolságot hagyjuk a növények között, mert, ahogy fejlődnek a növények úgy fogják egymást elnyomni.

A kúszó fajtákat, amelyek akár egy méteres indákat is képesek növeszteni, csüngő virágtartókba érdemes ültetni, a balkonládákba a kisebb termetű fajtákat is ültethetjük. Nyáron rendszeresen öntözzük a talajt, de kerüljük a pangó víz kialakulását, és kéthetente egyszer tápoldatos vízzel is locsoljuk be a töveket, így pótolva számukra a tápanyagot.

Az „eper” teleltetése

Ha balkonládába, vagy cserépbe ültettünk szamócát, télen nem szabad kint hagyni a szabadban, mert a gyökerei kifagynak, így érdemes bevinni a balkonládát, vagy virágtartókat egy fagymentes 5-10 fokos helyiségbe és itt átteleltetni a töveket.

Az eper szaporítása

Ha jövőre még több tövet szeretnénk ültetni a már meglévő állományból, szedjük le a leveles indahajtásokat, és ezeket ültessük el külön cserépbe, de akár egy leszedett érett termésről is lekapargathatjuk a magokat, és ezeknek a segítségével tudjuk szaporítani a jól bevált szamóca fajtát.

A folytatásban megmutatjuk neked,  hogyan készíts epres tiramisut a kertből szedett szamócából

 

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!