A kivi eredeti őshazája Kína, Európába csak az ezerkilencszázas évek elején jutott el, ekkor még csak dísznövényként terjedt el, igazi ritkaságnak számított. Amikor felfedezték a gyümölcs jótékony hatását, megkezdődött a nemesítés, és szép lassan a kivi meghódította a világot. Ma már Európában, Amerikában, és Ázsiában is termesztik nagy területeken.

Pár éve hazánkban is egyre több kertbarát próbálkozik a kivi termesztésével, szerencsére a kertészetekben már nem számít ritkaságnak ez a déli gyümölcs.

 

A kivi kedveli az enyhe napsütéses félárnyékos kerteket, és a tápanyagban gazdag humuszos talajt.

Napos meleg részre ne ültessük a növényt, mert az erős napsugarak, a forróság és a szárasság a növény kipusztulásához is vezethet.

Mivel egy futó növényről van szó, amely csavarodó hajtásaival kapaszkodik felfelé, fontos a megfelelő támasztó rendszer, hiszen a növény akár 8-10 métert is elérheti.

A kivi kétlaki növény, vagyis külön nő és hím egyedű fajtát kell ültetnünk a kertbe, ha gyümölcsöt is szeretnénk szüretelni, de ma már vannak a kertészetben öntermékenyülők is. Akár gyönyörű nyári lugast is nevelhetünk a kiviből, de házfalakra vagy pergolára is felfuttathatjuk. Ne tegyük ki a szabadba a növényt tavasszal túl korán, mert a hidegre nagyon érzékeny így könnyen kifagyhat. A második évtől érdemes a növényt folyamatosan metszeni, mert így a növekedést és a virágzást is serkentjük. Tavasztól őszig hetente egyszer adhatunk neki tápoldatot, de csak minimális mennyiségben adagoljuk az öntözővízhez. A virágzás májusban kezdődik, és szeptemberben terem a gyümölcs. Nyáron a nagy melegben öntözzük folyamatosan a növényt, mert a száraz talaj gátolja a termést.

Teleltetésnél vágjuk vissza a hajtásokat, a kisebb növényeket, ha dézsába ültettük vigyük védett fagymentes helyre, az idősebb növényeket takarjuk be szalmával, így védve a téli hidegtől.

A gyümölcs már önmagában is mutatós kerek szőrös termésével, de levelei is igen szépek, így dísznövényként is megállja helyét.


Jótékony hatása is közismert, méghozzá azért, mert az almánál 10 –szer több C vitamint tartalmaz, de magas a vas, a kálium, kalcium és a foszfor tartalma is.

Az éretlen kivi kemény és savanyú, de érdemes még ilyen állapotban leszedni mivel szoba hőmérsékleten 2-3 hét alatt beérik. Az érett kivi arról ismerszik meg, hogy puha, és kissé ráncos lesz, ekkor illata is megváltozik.

Ezt olvastad már?

A gránátalma dézsába is ültethető!

A hét tippje: Így futtassuk fel az uborkát!

A finom nyári hűsítő gyümölcs a sárgadinnye!

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!