Nagyon népszerűek lettek az utóbbi években a citrusfélék. Valószínűleg azért, mert egyre többen utaznak mediterrán országokba és ott látják, hogy az út mentén, akár Spanyolországban vagy Tunéziában, hogy rengeteg citrusféle virágzik, illetve aztán hozza termését. Így aztán itthon is szeretnének ilyet, ami koránt sem lehetetlen.

Egzotikus növények a citrusfélék. Mindenki büszke, ha a saját termésű déligyümölcsét szüretelheti. Nem könnyű feladat, de bárkinek sikerülhet.

Ezeknek a növényeknek gyakorlatilag ugyan olyan feltételeket kell biztosítani, ami a mediterrán országokban ugye az éghajlat. Ez télen ilyen 10 fok hőmérsékletet jelent, nyáron pedig egy olyan kellemes meleg. Viszont rengeteg fényre van igényük, februártól áprilisig virágoznak és a termésüket pedig április közepétől kezdik el hozni.

A citrusfélék Ázsiában és Ausztráliában honosak, de megtalálhatók a Föld valamennyi meleg éghajlatú területein is.

Ezek a növények gyakorlatilag örökzöldek, így tökéletes díszei lehetnek otthonainknak. Pláne akkor, amikor virágoznak, illetve maga a termés sem egy utolsó látvány. Viszont első sorban a termésük miatt tartják őket, tehát, nem az a kimondottan nagyon dekoratív dísznövény, hanem inkább egy termést hozó dísznövényként tartják. Amit sokan nem tudnak, hogy ezek tüskés növények, tehát szúrnak. Ha otthon kisgyermekünk van és hajlamos elkapkodni a gyümölcsöket és meglát olyat, ami megtetszik neki, akkor azért gondoljunk erre is, hogy a tüskéket legalább letörögessük, hogy legalább ne szúrja meg magát.

A citrusok tipikus ismertető jegye a levelükben és a virágukban és a termésükben lévő illóolaj, amelynek az egyedülálló aromájukat köszönhetik.

A citrusféléket jellemzően egészen kicsi korukban, tehát ilyen 50-60 cm formájukban lehet és érdemes megvenni, ugyanis ilyenkor még kényelmesen hazavihető, de már van rajta termés. És az az igazán érdekes benne, hogy egy viszonylag fiatal növényen, egy egész kis növényen is már egészen nagy termések lehetnek

A citrusfélék ásványi anyagokat, könnyen emészthető szénhidrátokat. Kevés kalóriát és sok vitamint tartalmaznak. Egy nagyobb adag narancs vagy grapefruit fedezi egy felnőtt ember napi C-vitamin szükségletét. Nagyon zamatosak és mivel védőpajzsként szolgálhatnak a téli megfázásokkal szemben, nagyon keresettek is a téli időszakokban. Egy érdekesség a citrusfélékről: a brit tengerészet 1795-ben elrendelte a citrusfélék fogyasztását a hajókon. Ugyanis a skórbut, a C-vitamin hiánya miatt kialakuló súlyos táplálkozási betegség nagyon gyakori volt a tengerészek körében. James Cukk felfedező útjain betartatta ezt az utasítást, így skorbut miatt nem veszített embert.


A citrusfélék termést hozó növények és azért, hogy azt a rengeteg termést ki tudják fejleszteni, hatalmas mennyiségű tápanyagra van szükségük, ezt részben a földjükből nyerik ki, cserébe ezt folyamatosan pótolniuk kell. Ez lehet átültetés vagy különböző tápoldatok használata. Mára tulajdonképpen mindenféle tápoldatok léteznek, különösen a citrusféléknek készített tápanyagkeverékek, és ugyan így a citrusféléknek készített földkeverékek is.

Citrusfélék számára a legjobb, ha tavaszig 10-12 fok körüli világos helységben tudjuk tartani őket.

Ősszel a citrusféléket meg szokták metszeni, más növényekhez hasonlóan azért, hogy ne nőjenek túl, hogy az ágaik ne legyenek túl hosszúak és jövőre is viszonylag lazán és kényelmesen elbírják a terméseiket és jellemzően az ágak felső harmadáig szokták visszavágni ezeket a növényeket. Ami még érdekes lehet, hogy télen ugye teleltetni kell őket, egy 10 fok körüli szárazabb helyet érdemes neki nézni, egy világosabb garázs, egy lépcsőház megfelel ennek a célnak.

A citrusféléknek való földkeverékbe ültessük el. Ősszel metssze meg a citrusféléket. Tavaszig száraz, világos helységbe helyezzük el. A citrusfélék örökzöld vitaminforrások, egész évben az otthonunk dísze lesz.

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!