A leander (Nerium oleander L.)  az egyik legismertebb hazai mediterrán dísznövényünk, megmutatjuk, hogyan kell tavasszal átültetni és metszeni, és virágzásra bírni. Bár kicsit korán, de beköszöntött a tavasz így a leanderek is gyorsabban ébredtek fel téli álmukból. Ahhoz hogy szép dús virágzó növényt kapjunk egész nyáron most érdemes oda figyelni a gondozásra.

virágzó leander bokrok

A leander akár másfél-két méter magasra is megnőhet, és szinte egész nyáron át virágzik. Több színben is találkozhatunk vele, fehér, piros, rózsaszín ciklámen, sőt már sárga színben is kapható, egyszerű vagy telt virágú változatban. Évről évre elkápráztat minket gyönyörű virágával, de csak akkor, ha megfelelő gondoskodást és ápolást kap. A téli álomból felébredve sokan még áprilisban kiteszik a napra a növényt, de nem értik miért kezd el barnulni a leander levele, majd miért nem hoz nyáron virágot a növény.

Megmutatjuk mi az 4 fontos lépés, amelynek az eredménye egy dúsan virágzó csoda szép leander bokor lesz.


A leander tavaszi ápolása és ültetése

Első lépésként vizsgáljuk meg a növény földjét és a cserepét. A leander nagyon sok tápanyagot vesz fel a virágzás idején, így őszre a földje szinte teljesen kifogy a szükséges ásványi anyagokból. Ezután jön még a teleltetés is, tehát még tovább csökken a talaj tápanyagtartalma. Ha két éve már nem volt a növény átültetve tavasszal az első dolgunk legyen a friss föld és nagyobb cserép vétele és cseréje. A fiatal leandereket érdemes akár évente is átültetni nagyobb cserépbe, majd kétévente, ahogy növekszik.

A leandert mindig két számmal nagyobb cserépbe érdemes átültetni, és ha elértük a legnagyobb cserép méretet, és már nem tudjuk nagyobb edénybe átültetni, a felső talajréteget kell minden tavasszal lecserélni. Ehhez szedjük le a felső talajréteget, majd töltsük fel a cserepet friss tápanyag dús laza virágfölddel, amelyhez keverhetünk istállótrágyát, komposztot, vagy humuszt is. Átültetéshez a B típusú virágföld az ideális, de ma már sok kertészeti áruházban külön leander, vagy mediterrán virágföld is kapható, ezek már be vannak keverve tőzeggel, homokkal és biohumusszal. Ültetés után locsoljuk be jó alaposan a leandert, földjét, majd tegyük ki egy félárnyékos részre.

 

Mikor lehet kitenni a leandert a teraszra?

A leander aránylag jól bírja a hideget, -5 C fokig, de várjuk meg, amíg az éjszakai fagyok már nem fenyegetik a növényt. Ha nappal a hőmérséklet eléri a 12-15 C fokot, kivihetjük levegőztetni a leanderünket, de ha éjszaka 5 C fok alá csökken a hőmérséklet, érdemes éjjelre bevinni védett helyre, hogy védjük a hidegtől kedvenc növényünket. Nappalra kora tavasszal még érdemes először árnyékos helyet keresni számára, mert a tavaszi napsugár apró barna foltokat okozhat, vagyis égési sérülést a növényen. Az edzés után a leandert nyáron tegyük napos helyre, mert csak így lesz sok virág a növényen, a félárnyékos részeken a leander csak gyéren fog virágozni.

 Rózsaszín leander

A leander tavaszi metszése

Ha kész vagyunk az átültetéssel, az első friss hajtásokat, amikor elérik, a 10 cm nagyságot metsszük vissza a felére. A hajtások felső egyharmadát érdemes levágni, de ha nagyon hosszúak a hajtások, akár a felére is visszavághatjuk.

Ez azért fontos, hogy ne megnyúlt hajtásokat kapjunk, hanem szép tömör dús növényt. A hirtelen fénytől a növény kissé megnyúlt hajtásokat fog hajtani, hosszabb íz közökkel, ám ezt a metszéssel tudjuk korrigálni, és új oldal hajtások növesztésére serkentjük a növényt, így lesz szép bokros a leander. A levágott hajtásokat, ha elég erősek érdemes meggyökereztetni, így újabb cserép leanderrel gazdagodik gyűjteményünk. Ősszel is érdemes még egyszer visszavágni a leander hajtásait, mielőtt bevinnénk teleltetni.

Az április épp elég a leandernek hogy gyökerével benője az új cserepet, hajtásai elinduljanak a tavaszi fejlődés útján és hozzászokjon a meleg erős napsütéshez. Májusra növényünk megedződik, megerősödik, és lassan virágzásnak is indul. Ekkor már kitehetjük a napos részre, hiszen mediterrán növényként imádja a meleget.

A leander öntözése és tápoldatozása

Áprilisban még az időjáráshoz érdemes az öntözést is igazítani, ha melegszik az idő öntözzük gyakrabban a növényt, de ha lehűl a levegő hőmérséklete, csökkentsük le újra a locsolás mennyiségét. A két locsolás között hagyjuk a földjét kissé kiszáradni, viszont a nyári melegben, májusban, júniusban már akár naponta is öntözhetjük, sőt a 30-35 fokos melegben akár kétszer is, kora reggel és késő este. Érdemes a cserepe alá egy nagyobb tálcát is elhelyezni, így az ott összegyűlt vizet, a növény nappal el tudja használni.

Májustól már érdemes rendszeresen öntözni a kinti hőmérsékletnek megfelelően, mert a pangó vizet és a túl nedves földet nem kedveli, de a kiszáradás sem tesz jót. Átültetés után a friss föld sok tápanyagot biztosít a növény számára, így egy hónapig nincs szükség tápoldatra sem, de utána kéthetente egyszer kezdjünk el adagolni tápoldatot, így biztosítva az egyenlő és folyamatos virágzást. Erre a célra a virágzó dísznövények tápoldat a legjobb, de nyáron a foszfor és kálium túlsúlyos tápoldat, vagy levéltrágya az ideális számára.

A leander növényvédelme

A leander a levéltetvek egyik kedvelt célpontja már tavasszal ellepik a friss hajtásokat. Ez ellen a legegyszerűbb védekezés, ha pár gerezd fokhagymát ledugunk a cserépbe, vagy csalánlevet készítünk és lepermetezzük tavasszal a növényt, de egy megelőző permetezés is jól jöhet, még mielőtt megindul a növény fejlődése bármilyen rovarölő szerrel. A kártevők közül a takácsatka, a pókatka, levéltetű és a gyapjas pajzstetű a leggyakoribb, ezekre gazdaboltban tudunk speciális permetező szereket vásárolni.


A leander nagyon szépen mutat szoliter növényként, de akár több cseréppel is tehetünk egymás mellé a teraszra vagy a kertbe. Szaporítani hajtásdugványról tudjuk ősszel vagy tavasszal.

Ha valódi mediterrán hangulatra vágyunk kertünkbe, a leandereket tegyük szép kerámia edényekbe, tegyünk mellé hibiszkuszt, és néhány cserép fűszernövényt, pl. levendulát és rozmaringot, így máris úgy érezhetjük magunkat, mintha egy olaszországi, vagy tengerparti városban lennénk.

Tehát a virágoktól roskadozó leander titka, a metszés, a bő öntözés, a sok tápanyag.

Figyelem!

A leander minden része erősen mérgező, így ha kisgyermek, vagy háziállatunk van, erre különösen figyeljünk oda.

Ha szeretnél még többet olvasni a leander tavaszi ültetéséről, kattints ide!

 


Az idei Föld Napját egy különleges ajánlattal ünnepeljük: bemutatjuk nektek a Föld Napja Viráglabdamixet, ami egy limitált szériás különlegesség! Mindössze 50 doboz áll rendelkezésre, hogy megoszthassuk veletek ezt az izgalmas lehetőséget.

Ez a viráglabdamix a természet szerelmeseinek és a kertészkedés rajongóinak készült, akik arra vágynak, hogy egy kis színt és életet csempésszenek környezetükbe, miközben támogatják a helyi ökoszisztémát.

A Föld napja viráglabda most akciós áron kapható, a készlet erejéig! Kattints ide!