Az orchideák igen sok törődést igényelnek, aki ilyen növényt tart, nincs ideje pihenni, mert szinte naponta kell velük foglalkozni, törődni. Sok türelem és odafigyelést igényelnek, ám annál szebb virágokkal hálálják meg a gondos kertész keze munkáját. Ismerjük meg az egész éves gondozási naptárt, ahol megtudhatjuk melyik hónapban mi a teendő az orchideák körül.

Január:

Sajnos ez a legnehezebb hónap, hiszen a fűtés miatt az orchideák szenvednek, a túlszáraz levegőtől, a levelek sárgulnak, a bimbók leesnek. Ilyenkor naponta permetezzük a leveleket, és a léggyökereket, helyezzünk el minél több párologtatót, és tegyünk a cserép alá kavicsos tálcát. A fény és pára hiány ebben a hónapban sok gondot okozhat, próbáljuk meg mesterségesen pótolni mindkettőt.

 

Február:

Sok orchideán ilyenkor jelennek meg a virágot, vége a nyugalmi időszaknak, jön a tavasz. Érdemes a növényeket ekkor minél világosabb helyre állítani, mert a fény hiány miatt a virágok még nyílás előtt leesnek. Ebben a hónapban is nagyon fontos a megfelelő páratartalom.

 

Március:

Ebben a hónapban a gyökereken megjelenek a friss zöld gyökércsúcsok, a növény növekedésnek indul. Itt az ideje speciális orchidea tápoldattal elkezdeni locsolni, kéthetente egyszer az öntöző vízhez adva jutassuk ki a megfelelő tápoldatot. Márciusban a hirtelen erős tavaszi napsütés az ablakban könnyen megperzselheti kedvencünket, ezért gondoskodjunk a megfelelő árnyékolásról. Ha szükséges az átültetés most végezzük el, speciális orchidea ültető közegbe.

Május:

Ebben a hónapban orchideánk fejlődése már gyorsabb, egymás után hozza az új leveleket, ha eddig nem ültettük át a növényt, most már ne bolygassuk. Még korai kitenni a szabadba a növényt, de nappal árnyékos helyre már pár órára kitehetjük a szabadba, majd éjszakára vigyük be védett helyre. Ebben a hónapban szépen fokozatosan kell hozzászoktatni a kinti meleghez a növényt.

 

Június, július, augusztus:

A nyári hónapokban a lakásban tartott orchideák az ablaküveg mögött gyakran kapnak hőgutát és megperzselődnek, így védjük őket az erős napsugártól. Kint a szabadban tartott orchideákat pedig az erős széltől és a nyári viharoktól, jégesőktől óvjuk, ha azt halljuk, hogy vihar vagy nagyobb eső közeledik, vigyük védett helyre őket. Ebben a három hónapban is adjuk a tápoldatot kéthetente, és a locsolásra is ügyeljük, mert nyáron a túllocsolás és a kiszáradás is végzetes lehet.

Szeptember:

Ekkor már elhagyhatjuk a tápoldatozást, és azokat az orchideákat, amelyek érzékenyek a hidegre vigyük be védett helyre. A legtöbb orchideánál a nappali és az éjszakai hőmérséklet különbség váltja ki a virágképződést, fontos hogy ilyenkor a legtöbb fényt biztosítsuk számukra.


 

Október:

Itt már érdemes behordani a kint tartott orchideákat a tápoldatozást már végleg fejezzük be, de még mindig világos helyre tegyük orchideáinkat.

November és december.

Megkezdőik a nyugalmi időszak, ekkor már ne bolygassuk őket, csökkentsük le a locsolást is, ám annál fontosabb a páratartalom, naponta permetezzük a léggyökereket és a leveleket. A túllocsolás ezekben a hónapokban penészes betegséghez vezethet, kerüljük a pangó víz kialakulását. Ha szükséges gondoskodjunk a pót világításról, mert a fényi hány komoly gondokat okozhat.

 

Természetesen minden orchideának más-más igénye van, külön kell kezelni a melegigényes fajtákat és a hideg igényes fajtákat.

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!