Az orchideák gondozását és nevelését nem csak a vásárlók, de sokszor még a virágosok is alig ismerik. Ha megkérdezünk öt virágost, vagy öt szomszédot biztos, hogy legalább háromféle gondozási tanácsot kapunk. Most megpróbáljuk összefoglalni, mi az igénye ennek a különleges egzotikus virágnak.

Földünkön több mint harmincezer orchidea faj él, de csak néhány tucat kapható kereskedésben. Az orchideák többségét külföldrõl szállítják Pl. Hollandiából, de hazánkban is sok orchidea kertész található, akik a legszebb orchideájukat a kiállításokon mutatják meg a nagyközönség számára.

Ha valaki orchideát szeretne otthon tartani, érdemes a lepke orchideát választania, mert a tartása könnyebb és egyszerûbb, mint a többi orchideáé. A növény jellegzetessége a rövid és tömör ovális levél, és a hosszú száron található lepke formájú virág. Az orchidea eredetileg a trópusi erdõk lakói, itt a fák tetején él, és nem a talajból veszi fel a tápanyagot, hanem a levegõbõl, épp ezért ez a növény léggyökereket ereszt. Ezeket a gyökereket ne távolítsuk el a növényrõl, és soha ne ültessük a növényt virágföldbe, mert a földben a növény megfullad.

Ha átültetésre kerül sor, vásároljunk speciális orchidea ültetõ közeget, amely kiválóan alkalmas az orchideának, ez általában fenyõkéreg, kókuszrost, perlit, és tõzegmoha keveréke. Már kisebb kiszerelésben is kapható, kertészetekben. A lepke orchideát két-háromévente egyszer érdemes átültetni, de az új ültetõ cserép nagysága ne legyen sokkal nagyobb az elõzõ méretnél, mert ilyenkor csak a gyökérzet fejlõdik, a növény nem.


Sokan kérdés érkezett a magazinhoz, hogy szükséges –e az átlátszó cserép a növénynek. Nos, ez a cserép azért hasznos, mert a növény gyökere is képes a fotoszintézisre, hasznosítani tudják a cserépen átjutó fényt, és ellenõrizni tudjuk a gyökér állapotát. De ha nem kapunk ilyen cserepet, nyugodtan ültessük normál cserépbe a növényt.

A világon a legelterjedtebb orchidea fajtának számít, hiszen különleges és igen változatos színvilága, hosszan tartó virágzása teszi még kedveltebbé a lepke orchideát. Nem csak cserepes növényként, hanem vágott virágnak is kedvelt, a mennyasszonyi csokrok egyik fõ slágere. A legismertebb színek a hófehér, a lila, rózsaszín, bíbor.

A holland nemesítõk folyamatosan dolgoznak a legújabb keresztezéseken, amelyek még erõsebb és még szebb növényeket eredményeznek.

A legújabb fajta a mini lepke orchidea, amely apró virágaival, még jobban alkalmazkodik a mi klímánkhoz.

A növény egyik legfontosabb igénye az állandó meleg párás környezet.

A kertészek munkájának köszönhetõen ezek az orchideák egyre jobban alkalmazkodnak az európai idõjáráshoz, de még mindig nem viselik el tartósan a hideget. A 10-15 fokos hõmérsékleten a növekedés leáll, és az épp fejlõdésben levõ bimbók lehullnak. A lepke orchidea hõmérsékleti igénye: télen: 18-23 fok, nyáron: 18-27 fok. A túl meleg és száraz klíma sem tesz jót a növénynek.

Ne tegyük ki a növényt nyáron a 40 fokos kánikulában a kertbe napos helyre, mert levelei könnyen megéghetnek, csak árnyákos védett helyre. Ha lakásban tartjuk a növényt, kerüljük a huzatos helyiséget, erre fõleg télen figyeljünk oda.

A növény nyáron inkább levelet növeszt, és télen hoz virágot. Ennek oka, hogy a trópusi õserdõhöz hasonlóan a nappali meleg és az éjszakai lehûlés kedvezõen befolyásolja a növény életfolyamatait.


A páratartalom fontos a növény számára, de még sem annyira, mint a többi fajtának. A lepke orchidea már 50-60%.-os páratartalom mellett is szépen fejlõdik, míg a többi faj számára a 70-80%.-os páratartalom az ideális. Épp ezért ezt a növényt könnyen nevelhetjük otthonunkban is.

Figyeljünk oda a növény öntözésére is, soha ne álljon alatta a víz, és a permetezéssel is óvatosan bánjunk. Ha növény alatt vagy a leveleken megáll a víz, károsító rothadási folyamat indulhat meg.

Mit tegyünk a növénnyel, ha elvirágzott? A növényen maradt virágszárat vágjuk le, így másod virágzásra serkentjük a növényt. A második virágzásnál a virágok kisebbek, de ugyanolyan szépek. Ha a növény nem hoz virágot, az a tápanyag hiánya lehet.

Fontos a megfelelõ és rendszeres tápanyag utánpótlás. Erre a célra vásároljunk orchideák részére gyártott speciális tápoldatot. Öntözésnél érdemes esõvizet, vagy szénsav mentes ásványvizet felhasználni.

 

Figyeljünk a kártevõkre, betegségekre, fõleg a vásárláskor, ne vegyünk meg olyan növényt, amelynek már sárgulnak a levelei, vagy gyanús barna foltokat látunk a leveleken.

Tehát a legfontosabb ápolási tanácsok:

A növényt egy héten egyszer öntözzük, és soha ne álljon alatta a víz. Érdemes esõ, vagy ásványvizet használni a locsoláshoz.

Rendszeresen kb. kéthetente egyszer tápoldatozzuk a növényt speciális orchidea tápoldattal.

Világos, meleg, de tûzõ naptól mentes helyen neveljük orchideánkat.

Két-háromévente egyszer ültessük át, speciális orchidea közegbe.

A lepke orchidea lényegesen több törõdést kíván, mint egy más szobanövény, de érdemes vele próbálkozni, mert a növény akár 4-5 hónapon keresztül is virágzik. Érdemes több színben is tartani, mert egyik szín kiemeli a másikat.


Az idei Föld Napját egy különleges ajánlattal ünnepeljük: bemutatjuk nektek a Föld Napja Viráglabdamixet, ami egy limitált szériás különlegesség! Mindössze 50 doboz áll rendelkezésre, hogy megoszthassuk veletek ezt az izgalmas lehetőséget.

Ez a viráglabdamix a természet szerelmeseinek és a kertészkedés rajongóinak készült, akik arra vágynak, hogy egy kis színt és életet csempésszenek környezetükbe, miközben támogatják a helyi ökoszisztémát.

A Föld napja viráglabda most akciós áron kapható, a készlet erejéig! Kattints ide!