Ezek az igen erős orsó törzsű epefiták a Dél Amerikai dzsungel mélyén, a magas fákon élnek. Méretűk a 15 cm-től egészen a 1 méteresig is terjedhet. Két csoportba sorolhatók, az egyik csoportban azok a növények vannak, amelyek egy szárgumón hoznak egy levelet, míg a másik csoportba a 2 illetve néha három levelet hozó növények vannak.

A cattleyáknak 50 fajuk ismert, de ma már a kertészetekben a különböző hibridekből több tízezer is megtalálható a különböző hibridekből.


Ezek közül egyes fajoknak nem csak a szépségük feltűnő, de még illatosak is. A cattleyák kedvelik a meleg mérsékletházi körülményeket, nappal 18-24 fok, míg éjjel 13-16 fok az ideális számukra. Emellett fontos az 50-70%.-os páratartalom és a szűrt fény, amely az esőerdő párás meleg klímáját adja vissza a növény számára.


Virágzás után tavaszig hagyjuk a növényt pihenni, ekkor csökkentsük le az öntözést, de a magas páratartalmat továbbra is tartsuk.

Nézzünk pár ismert cattleya fajtát:

C. aclandiae

Brazíliából származó kis termetű orchidea, amely kétlevelű fajta, gyakran 10 cm átmérőjű virágokkal. A szirmok zöldessárgásak vöröses foltokkal. Méreténél fogva gyakran tartják fatörzsön a kertbarátok.

C. Alma kee

Közepes méretű hibrid, amely 20 cm átmérőjű telt virággal rendelkezik, a virágok színe élénk narancssárga, szélükön bordós sárgás erezettel. Könnyen tartható és nevelhető orchidea így hazánkban is igen közkedvelt.


C. aurantiaca

Közép Amerikában a fák tetején élő orchidea, amely kis termete miatt sziklákon is képes megélni. Virágai mindössze 8-10 cm nagyságúak, színűk narancsos pirosas.

Ez csak három a több száz cattleya közül, ma már a világ számos kertészetében fő helyet kapnak az orchideák csoportjában. A népszerűségüket az is növeli, hogy tartásuk és gondozásuk aránylag egyszerű, míg nappal a 18-20 fokos meleg az ideális számukra, éjjel 13-16 fokon is vígan megélnek.


Pára igényük közepes, de a száraz levegőjű lakásban hamar elpusztulnak. Ültető közegnek 7 rész fakéreghez keverjünk 2 rész tőzeget vagy kókuszrostot. Ha nem kosárba vagy fatörzse ültetjük a növényt fontos, hogy a cserépben legyen vízelvezető réteg, mert a cattleyákat a két öntözés között kicsit érdemes kiszárítani, nehogy a gyökerek kirohadjanak.


Télen érdemes pihenni, hagyni őket, majd tavasszal a fejlődési időszakban némi orchidea tápoldattal segíteni a fejlődést. A tápoldatot csak minden harmadik öntözésnél adjuk, 10 liter vízhez keverjünk be 1 kupak tápoldatot.


Tavasszal az erős napsugár égési foltokat okozhat a növényen, így már márciustól óvni kell a növényt a direkt erős napsütéstől. Két vagy háromévente egyszer érdemes átültetni őket, főleg ha azt látjuk, hogy a gyökerek már kinövik a cserepet.

Ezek az orchideák a betegségekkel szemben is ellenállók, de a gyapjas pajzstetű meglepi néha, ezt fehér vattaszerű ragacs jelzi a növényen a jelenlétüket. Ekkor egy fogkefével szappanos vízzel kell a növényt letisztítani. Az esős hűvös időszakban inkább hagyjuk el az öntözést, mert a szárasságot jobban viselik mint a túl locsolást.

Cikkünk az "Orchideák a lakásunkban" című könyv alapján készült!

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!