A fokhagyma a magyarok egyik legkedvesebb fűszernövénye, ami ráadásul nagyon egészséges is, ezért nem csak az íze, hanem jótékony, szívvédő és vérnyomáscsökkentő hatása miatt is érdemes fogyasztani. Milyen jó lenne, ha megteremne a kiskertben, és saját fokhagyma kerülhetne rendszeresen a család asztalára! Megmutatjuk, hogyan termeszd otthon!

Fokhagyma

A hagymafélék családjába igen egészséges növények tartoznak, köztük a fokhagyma, mely egy különösen értékes gyógy- és fűszernövény. A sült húsok nélkülözhetetlen ízesítője, és mint tudjuk, finom kocsonya sem készülhet nélküle.

Értékes vitaminokat tartalmaz, A, B, C és E-vitamint, erősíti az immunrendszert, ezért meghűléses időszakban érdemes fogyasztani. Vírus-, baktérium- és gombaölő hatása tudományosan is bizonyított. Híres vérnyomáscsökkentő és vérhígító hatásáról. Sajnos, erős hagymaaromája miatt van, aki ódzkodik a fogyasztásától, ám ennyi pozitív hatás mellett kár kizárni a fokhagymát az étkezésből. Ügyes trükkökkel semlegesíthető a fokhagyma-szagú lehelet. Az alma, a citromlé, a zöld tea és a petrezselyem egyaránt elűzi a kellemetlen hagymaszagot.

A fokhagyma nem hiányozhat egyetlen magyar háztartásból sem, ám nem tartozik a legolcsóbb zöldségek közé. Ezért érdemes kihasználni a kiskerted arra, hogy fokhagymát is termessz benne. Eláruljuk, hogyan legyen saját, házi fokhagymád!

Milyen fokhagymát termessz a kertedben?

Ha fokhagymát szeretnél termeszteni, akkor először választanod kell a sok fokhagymafajta között. Létezik magyar és francia fajta, melyek között egyaránt találsz tavaszi és őszi vetésű fajtákat. A tavaszi fajtákat március-április idején kell vetni, és júniusban, júliusban már szüretelhetők. Az őszi vetésűeket általában október végéig kell föld alá bújtatni. Ezek a fajták nem hajlamosak a kifagyásra, és legtöbbször már júniusban betakaríthatók. Ha ragaszkodsz a magyar fokhagymához, a tavaszi és őszi makói fajtában biztosan nem fogsz csalódni.

Hogyan kell ültetni a fokhagymát?

A fokhagyma szerencsére nem válogatós a talajt illetően, szinte bármilyen kerti talajban jól érzi magát, de a kedvence kétségtelenül a humuszos-agyagos talaj. Ha már kitaláltad, hová szeretnéd ültetni, lényeges, hogy készítsd elő a talajt, és alaposan ásd fel. Ezután várj két hetet, hogy kissé visszatömörödjön a föld, aztán jöhet az ültetés.

Az ültetéshez használhatsz szép, egészséges fokhagymagerezdeket vagy dughagymákat. Egy kilogrammnyi fokhagymagerezdből annyi friss fokhagymád lesz, ami bőven elegendő lesz a családnak egész évre.

Jelölj ki 25-30 cm-es sortávolságra barázdákat, ahová a gerezdeket legalább 8-10 cm mélyen nagyjából ujjnyi távolságra ültesd el. Ültetés után takard be a gerezdeket földdel. Ha ősszel ültettél, akkor érdemes avarral betakarni a sorokat, hogy így is védd a hagymákat a fagytól.

Hogyan gondozd a fokhagymát?

A fokhagyma szerencsére nem túl nagyigényű növény. Ültetés után alaposan öntözd meg, ezután már csak időnként kell meglocsolni, különösen, ha nagy a szárazság. Az őszi vetésűek jól tűrik a hideget, később a tavaszi és nyári hőmérsékletek ideálisak az éréséhez. Csak az árnyékot nem kedveli, egyébként megfelelően fejlődik napos és félárnyékos helyen is. A fokhagyma esetében a kártevőktől és betegségektől sem kell különösen tartani, ezeknek jól ellenáll. Amire viszont ügyelj, hogy a gyomokat szedd ki a fejlődő növények közül.

Mikor kell a fokhagymát betakarítani?

A tavaszi vetésű fokhagymákat fajtától függően június-július-augusztus táján takaríthatod be, míg az ősszel elültetett fajtákat már júniusban felszedheted. Onnan tudhatod, hogy már megérett a fokhagymád, hogy a levelek megsárgulnak-megbarnulnak, a szár pedig elszárad.

Szerencsére mindenképpen nyáron történik a betakarítás, így van arra lehetőség, hogy a frissen felszedett termést megszárítsd a napon. A szárát hagyd rajta, mert így könnyen csokorba kötheted a fokhagymákat, vagy akár össze is fonhatod őket, és száraz helyen fellógatva sokáig eltarthatod.

Sajnos, az őszi vetésű fokhagyma – bár bőségesebb terméssel ajándékoz meg - kevesebb ideig tartható el, mint a tavaszi vetés. De ha sötét, száraz helyen tartod, karácsonyig biztosan megőrzi a minőségét.

Láthatod, hogy a fokhagyma termesztése egyáltalán nem bonyolult. Ha kedvet kaptál a sajt fokhagyma-terméshez, nyugodtan próbálkozz a termesztésével, mert biztosan sikerülni fog!

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!