A legegyszerűbb módja a napraforgó termesztésének, ha magvetéssel szaporítjuk. Magokat vehetünk a nagyobb kertészetekben, interneten, vagy a barkács áruházakban.

Ha sikerült kiválasztani a magokat, akár egy cserépbe, akár szabadföldbe is ültethetjük őket. Ha cserépbe vetjük a magokat, fúrjunk egy kis lyukat a föld közepébe, majd 2 cm mélyre helyezzünk el két vagy három szem magot, végül takarjuk be egy réteg földdel. Ha az idő már kellően meleg szabadföldbe is vethetjük a magokat, erre április közepe vagy május eleje az ideális, amikor a talaj nappal 16-18 fokosra felmelegszik.


Ahhoz hogy a napraforgó egész nyáron át folyamatosan virágozzon kertünkbe, szakaszosan vessük el a magokat, így minden héten lesz virágzó napsárga napraforgónk. Egy helyre mindössze 2-3 magot vessünk el, majd kikelés után érdemes csak a legerősebbet meghagyni. Mivel itt nagyméretű növényekről van szó amelyek2-3 méter magasra is megnőhet, az ültetési távolságnál legalább 50 cm-t kell meghagyni.

Sajnos a napraforgó a legtöbb madár számára igazi csemege, így előfordulhat, hogy ültetés után a földből eltűnnek a magok, és hiába várjuk a kis zöld palántákat, azok csak nem jelentkeznek. Ha biztosra szeretnénk menni, takarjuk le a magokat kikelés előtt, fátyolfóliával, vagy egyszerű üveggel, így védve a magokat a madarak ellen.


Ha cserépben vetjük el a magokat, védett helyen már március elején is elkezdhetjük a szaporítást. Töltsük fel az edényeket magvetésre ajánlott földkeverékkel, majd vessük el a magokat. Fontos hogy az ültető közeg legyen állandóan enyhén nedves, így akár egy héten belül megjelenhetnek a kis zöld palánták. A kis palántákat április közepétől tűzdeljük külön cserépbe, vagy ki a szabadba végleges helyükre.


Ma már sok helyen kapható olyan tőzeg cserép, amely ültetés után lebomlik a természetben, és mivel tőzegből vagy préselt rostból készül, nem káros a természetre.  Ha ilyen cserépbe ültetünk magot, megkíméljük a növényt egy újabb átültetéstől, és nem bolygatjuk meg a növény gyökrét.

Számtalan napraforgó fajtából válogathatunk a kertészetekben, így lehet törpe, óriás, napsárga, cirmos vagy épp citromsárga színű is a napraforgó, de egy filléres madáreleségből is kiszedhetjük a napraforgó magokat így vidám tarka kertet varázsolhatunk.

Cikkünk a "Napraforgók című könyv alapján készült. A könyv megvásárolható a www.cserkiado.hu weboldalon. >>>>>>>>>

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!