De vajon mire érdemes odafigyelni a palánták kiültetésénél, hogy szép egészség növények fejlődjenek belőlük?

A palántanevelés számtalan tényezőtől függ, ilyen lehet pl. a magvetés ideje, a palántanevelés időtartama, a növény fajtája, és a környezeti tényezők.

A magvetés történhet kézzel, illetve géppel, és a magvetés helye sem mindegy, hiszen van, hogy cserépbe, de van, hogy tápkockába, vagy szaporító ládába ültetjük a magokat. A különböző ültető edények ma már lehetővé teszik, hogy tűzdelés nélküli szálas palántázást, vagy tűzdeléses palántázást válasszunk.


A kész kifejlett életerős palántákat időjárástól függően kiültethetjük a szabadba, ám még ekkor is érdemes odafigyelni az ültetés módjára, hiszen ha rosszul ültetjük el a palántákat, hamar kipusztulhatnak.

A palánták ültetése:

Elsőként szerezzünk be egy műanyag vagy fa ültetőfát, amely nagy segítséget jelent majd az ültetés során.

Az ágyásban ahová majd a palántát szeretnénk ültetni, szúrjuk bele a földbe az ültetőfát, olyan mélyre milyen az adott palánta gyökere, majd forgassuk körbe a földben az ültetőfát. Az így keletkezett lyukba öntsünk vizet, majd helyezzük bele a palántát. Majd szúrjuk bele az ültetőfát a lyuk melletti földbe, és így toljuk bele a földet a növény gyökere mellé. Amikor a lyukat betemettük, újra öntözzük be a földet a növény körül. Ha nagyobb a földlabdája a növénynek, akkor az ültetőfa helyett használjunk nyugodtan ültető kanalat, majd a végén a kezünkkel tömörítsük a talajt a növény körül. Az ültetés végén fontos hogy ne csak meglocsoljuk a növényt, hanem jó alaposan iszapoljuk be a földet a növény körül.


A palánták kiültetésének időpontja nagyban függ az adott fajtól, de az időjárástól is. A káposztaféléket és a fejes salátát ültethetjük a legkorábban, már március közepétől elkezdhetjük a kiültetést. A paradicsomot, a paprikát csak május közepétől ültessük ki, mert itt a legkisebb fagy is komoly károkat okozhat a palántákban. A zellert és a fejes káposztát május végén, június elején érdemes kiültetni. Június közepétől ültethetjük a káposztaféléket, és a másodnövényeket, majd október közepétől az áttelelő káposztát.


A palánták ültetési mélységére is érdemes odafigyelni, a szálas palántáknál az ültetés a sziklevélig történhet, és kerüljük a túl mély ültetést a fejes salátánál, a karalábénál, a zellernél, a paprikánál.

A tápkockás palántáknál a tápkocka felső éle legyen egyben a talaj szintjével vagy alatta 1-2 cm.-rel.

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!