A rendszeres és helyes nyírás hamar meghozza az eredményt, egyenletes sűrű lombozatot hoz létre, és harmóniát, egységet ad kertünknek. Egy szép ápolt kerti sövény minden kert kiemelt díszévé válhat. A tavaszi és őszi nyírás nem csak formázza a növényt, de tavasszal a növekedést serkenti, ősszel pedig felkészíti a növényt a téli pihenőre.

A sövényt ültethetjük térelválasztóként, amikor a kíváncsi szemek elől szeretnénk kertünket elzárni, vagy a kert egyik részét elhatárolni a másik felétől. De lehet csak dekorációs célból sövényt ültetni, amikor is nagy zöld felület remek háttért nyújt a színes nyári virágoknak. A sövényfal lehet színes is, amikor is virágzó növényből készítünk sövényt, vagy olyan fajtát választunk, amelynek a lombja ősszel elszíneződik, vagy a színes terméssel díszítő fajták, mint pl. a tűztövis.


Bár egy sövénykerítéssel, sokkal több a gond és a munka, mint a sima kerítéssel, érdemes vele vesződni, hiszen egy élő zöld falat kapunk cserébe.

A jó sövénykerítés titka a rendszeres nyírás, így évről évre megfiatalítjuk a növényt. A nyírás folyamán lehetőleg a bokor alsó része legyen szélesebb, mint a felső, mert így a felső ágak nem fogják beárnyékolni az alsókat, és a növényre hulló hó súlya sem fogja letörni az ágakat.

A nyíráshoz használjuk kézi sövényvágó ollót, vagy ha nagyobb sövény felületet kell nyírni érdemes egy elektromos sövénynyíróba beruházni. Itt fontos, hogy viseljünk védőszemüveget, mert az oldal irányba repülő faágak megsérthetik szemünket. A vastagabb ágakat fűrésszel vágjuk le, és a nyírás után mindig öntözzük meg a növényt, így elősegítjük a növekedést.


Ha sövényollót használunk a nyíráshoz tartsuk azt párhuzamosan a sövény vonalával, és nyírjuk a falat enyhén elkeskenyedő formára. A sövény alá terítsünk le egy nagyobb fekete fóliát így a nyírás végén könnyedén össze tudjuk szedni a levágott ágakat.


Az első évben még nem szabad a sövényt túl agresszíven visszavágni ezt csak a harmadik évtől alkalmazzuk, ám ekkor is csak mértékkel vágjuk le a növény levélzetét, mert a túl erősen visszavágott növény lassabban indul fejlődésnek.


A virágzó sövényeket, mint pl. az aranyesőt még a virágzás előtt kell metszeni, a lombhullató növényeket pedig a tél végén érdemes visszavágni. Elég, ha a növényeket tavasszal kevésbé metsszük és ősszel végezzük el a nagyobb metszést.

Ha még nincs a kertünkben sövényt, de szeretnénk telepíteni tavasszal érdemes ezt megtenni.

A kezdők számára ideális lehet a bukszus, amely nagyon könnyen gondozható, formázható, de nagyon szép sövényt telepíthetünk a már említett aranyesőből, levendulából, nyári ciprusból, babérmeggyből, borbolyából, tujákból, vagy magyalból.