A gyantás levelű sziklásfenyő latin nevén: Pinus longaeva a sziklás hegységben él Colorado és Arizona tájain. Ez a fenyőfajta igen lassan növekszik, alacsony kissé szabálytalan kúp alakú koronát növeszt. A sziklás hegység zord időjárásán és vad erdeiben 2500 és 3000 méter magasan élnek.

A fenyő kérge pikkelyes, tűi 4-5 cm hosszúak, és jellegzetessége hogy fehér színű gyantacseppek ülnek rajta. Ennek a fenyőnek az átlag életkora 2000-2500 év, de nemrég a tudósok egy speciális karbon vizsgálattal 5000 évre vezették vissza a fa életkorát. Eredeti élőhelyén a ma élő állományban sok 1500-2000 éves példány található.

És hogy hogyan lehetséges, hogy egy fa 5000 évig is éljen. Sehogy.

Ezek a fák a második vagy a harmadik ezer év után belül már teljesen szétkorhadnak, de a gyanta, amiről a nevét is kapta kívülről konzerválja a fát, így lehetséges, hogy 5000 évig is sértetlen maradjon, a hideg fagyos és szeles időjárás ellenére is.


Bár hihetetlen, de ezt a fenyőt itthon is ültethetjük kertünkbe. Talajban nem válogat, de az erősen meszes talajt nem kedveli. Szárasság tűrő fajta a túllocsolást nem kedveli, és természetesen nem fagyérzékeny.

Ám ami ennél is meglepőbb, hogy találtak olyan fát is, amely már közel 8000 éves.

Ezt a fenyőt nem rég fedezték fel tudósok, a Svéd országot Norvégiától elválasztó erdők mélyén, ahol ember nem jár, így nincs fakitermelés sem. A fák szénizotópos kormeghatározását Floridában, Miamiban végezték, s mint kiderült, a legidősebb közülük nyolcezer éves. „Ez alapján a svéd lucfenyők a világ legidősebb élő fái” - nyilatkozta Leif Kullman, az Umeai Egyetem professzora.

Az eddigi rekorder, a kaliforniai famatuzsálem - egy toklászos erdei fenyő – korát „mindössze” 4500-5000 évesre becsülik.

Ezek a fenyők minden alkalommal új törzset növesztettek ugyanabból a gyökérrendszerből, így genetikailag azonosak a 8000 évvel, ezelőtti fákkal.

Nos, úgy tűnik, hogy a legutóbbi jégkorszak, ami 10000 ével ezelőtt volt, ezek a fenyők eresztettek elsőnek gyökeret, és az hogy ez a fenyő még ma is áll, a tudósoknak olyan mintha egy dinoszauruszt találtak volna meg éppen.

Az évgyűrűk vizsgálata során nagyon sok hasznos információra lelnek, és elemezhetik az elmúlt 8000 év időjárását és klímáját.


Az idei Föld Napját egy különleges ajánlattal ünnepeljük: bemutatjuk nektek a Föld Napja Viráglabdamixet, ami egy limitált szériás különlegesség! Mindössze 50 doboz áll rendelkezésre, hogy megoszthassuk veletek ezt az izgalmas lehetőséget.

Ez a viráglabdamix a természet szerelmeseinek és a kertészkedés rajongóinak készült, akik arra vágynak, hogy egy kis színt és életet csempésszenek környezetükbe, miközben támogatják a helyi ökoszisztémát.

A Föld napja viráglabda most akciós áron kapható, a készlet erejéig! Kattints ide!