A kert tervezését már télen, vagy kora tavasszal elkezdhetjük, majd tavasszal, amikor a fagyok már elmúltak neki is állhatunk a kertészkedésnek.

Nézzük melyik évszakban milyen kerti munkát érdemes levégezni!

Tavaszi kerti munkák:

A tavasz első és legfontosabb feladata az ágyások felásása, vagyis maga a talajlazítás. Ha már szépen kizöldült a kert, kezdjük el kigyomlálni a kertet, és ha szükséges szórjunk ki komposztot, vagy érlelt marha vagy más istállótrágyát.

Tavasszal ültethetjük az első virághagymákat, amelyek majd nyáron fognak kertünkben pompázni, ilyen pl. a dália, a kardvirág, és alstromélia, frézia.

Takarítsuk le a kerti utakat, javítsuk ki az esetleges hibákat, vagy azokat a helyeket ahol a téli fagy kárt tett az utakban.

Szedjük elő a kerti szerszámokat, tisztítsuk és élezzük meg ezeket, majd helyezzük üzembe az öntözőrendszert.

Ha idén szeretnénk új gyepfelületet kialakítani, tavasszal kell a fűmagot elvetni, vagy rendeljük meg a kertészetből a gyepszőnyeget, gyeptéglát. Még rügyfakadás előtt tavasszal végezzük el a gyümölcsfákon a lemosó permetezést, a cserjéket és sövényeket pedig metsszük formára.

Ne felejtsük el, hogy ha megvetéssel szeretnénk növényeket szaporítani kertünkbe, most kell elkezdeni fagymentes helyen a magok vetését, és palánták előnevelését.

Az időjárástól függően március és április végén már ültethetjük az idei zöldborsót, és néhány hidegtűrő növényt, de a muskátlival, és az egynyári növényekkel mindenképp várjuk meg a 15-18 fokos meleget, mielőtt kitennék őket a szabadba.

Nyári kerti munkák:

Nyáron tovább folytathatjuk a növények ültetését, és telepítését kertünkbe, május közepétől már ültethetjük a zöldség és fűszernövény palántákat, telepíthetjük az új évelő és egynyári virágokat a kertbe. Ne feledkezzünk meg a rendszeres gyomlálásról, kapálásról, és nyáron az erős tűző napsütésben csak kora reggel és késő délután öntözzük meg a növényeket.

A gyepet érdemes nyáron folyamatosan locsolni, és nyírni, így a fűszálak megerősödnek.

Az elnyílt virágokat folyamatosan távolítsuk el, mert így újabb virágzásra serkentjük a növényt, és május végétől a muskátlikat, egynyári növényeket, leandert és hibiszkuszt, petúniát, hetente egyszer öntözzük meg tápoldatos vízzel.

Őszi kerti munkák:

Ősszel a kert még tele van szebbnél szebb rózsákkal és későn virágzó növényekkel, ám ekkor már készülnünk kell a téli nyugalmi időszakra. Az ágyásokat még egyszer kapáljuk meg, szedjünk ki minden gyomot, és az üresen maradt ágyásokba szórjunk ki trágyát, vagy kezdjük el a zöldtrágyázást.

Jó alaposan csomagjuk el az öntözőrendszert télire, a szerszámokat és kerti fűnyírót is vigyük be téli szálláshelyükre.

Zárjuk el a vízvezetéket, mert az első erősebb fagy hatására könnyen széttörhet. Szedjük össze kertünkben a lehullott avart, faágakat, és növényi részeket, majd ezeket tegyük a komposztra, hiszen így jövőre remek humuszunk lesz a kerti növények számára.

Ha szeretnénk új cserjéket, fákat és évelő növényeket, rózsát, telepíteni kertünkbe, a kora őszi időszak a legmegfelelőbb erre. Gyűjtsük be a virágzó növények magjait, így jövőre gondoskodhatunk az új növényállományról, teljesen ingyen.

Késő ősszel kötözzük össze a tuják és oszlopos örökzöldek ágait, mert a télen leesett hó súlya alatt letörhetnek az ágak.

Végül az elnyílt és elszáradt egynyári virágokat is távolítsuk el a kertből, metsszük vissza az évelőket, a muskátlikat és mediterrán dísznövényeket, pedig vigyük télire egy fagymentes védett helyre teleltetni.

Téli kerti munkák:

A tél a kertész pihenő ideje, de azért ne felejtsük el rendszeresen megtisztítani a kerti járdát, és utakat, és a fagyra érzékeny cserjéket és fákat, valamint a rózsát takarjuk be avarral vagy földkupaccal, így védve a tövét a fagytól.

Fagymentes enyhébb időjárás esetén öntözzük meg az örökzöldeket, és tél végén metsszük meg a virágzó cserjéket, bokrokat.

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!