A harangvirág (campanula persicifolia) egyre népszerűbb a kertbarátok körében, épp ezért nem csoda hogy évről évre újabb fajták jönnek ki a kertészetbe.Változatos méretei és virágai miatt, érdemes a kertünkbe ültetni a harangvirágokat, mutatjuk, hogyan.

A harangvirág, vagy más néven a campanula egy igen tágas nemzettség, amelynek a virágai harang alakúak, a nemzetségbe 425 faj és hibrid tartozik: Ez a kedves fagytűrő évelő dísznövény, igen gyorsan elterjed kertünkben, de szépsége miatt ezt hamar megbocsájtjuk neki. A harangvirág egy saját családot alkot, ezért ők a harangvirágfélék családjába tartoznak, világszerte elterjedtek az északi féltekén, ahol erdőkben, mocsarakban, de akár sziklás hegyekben is megtalálhatók. Évelő növényként csak hazánkban kb. 30 fajtával találkozhatunk, a bokros, törpe növésűtől egészen a csüngő vagy kúszó fajtákig, tehát a kert, és terasz minden részébe ültethetjük a harangvirágokat.

A magas harangvirágok kb. 80-150 cm, a középmagas fajták 40-80 cm, míg az alacsony fajták 10-30 cm magasak, de emellett a virágok színe is igen változatos. A magas fajták közé tartozik a C.latifolia, középmagasnak számít a C.persicifolia, és alacsonyak a C.glomerata, és a C. carpatica, valamint a C.portenschlagiana).

Harangvirág fajtái:

A barack levelű harangvirág (C.persicifolia) legkönnyebben magról szaporítható, enyhén bőrmenü hegyes zöld leveliről könnyen felismerhető. Levelei különös barackszínű leveleiről kapta nevét, de az alapfaj itt is a kék színű harangvirág, de már fehér változatban is megjelent a kertészetek polcain, egyszerű, vagy telt virágú változatban.

A C.portenschlagiana párnát képező örökzöld növény, amely sötétlila bókoló virágaival díszíti kertünket. Hasonló termetű a C. poscharskyana, amely kúszó hajtásokkal terjed a kertben. Mindkét fajta igen gyorsan növekszik, gyakran kell őket szinte kigyomlálni a kertből.

Magyarországon őshonos fajok

  • Olasz harangvirág (C. bononiensis)
  • Halvány harangvirág (C. cervicaria)
  • Csomós harangvirág (C. glomerata)
  • Széleslevelű harangvirág (C. latifolia)
  • Hosszúfüzérű harangvirág (C. macrostachya)
  • Terebélyes harangvirág (C. patula)
  • Baracklevelű harangvirág (C. persicifolia)
  • Kányaharangvirág (C. rapunculoides)
  • Répagyökerű vagy raponcharangvirág (C. rapunculus)
  • Kereklevelű harangvirág (C. rotundifolia)
  • Pongyola harangvirág (C. sibirica)
  • Csalánlevelű harangvirág (C. trachelium)

Kárpáti harangvirág (C.carpatica)

A kárpáti harangvirág egy 20-30 cm magas tömör párnákat alkot, harang alakú virágai kékek vagy fehérek, amelyek júniustól augusztus végéig nyílnak.

Balkáni harangvirág (C.poscharskyana)

A balkáni harangvirág alacsony növésű, ezért ideális cserépbe, balkonládába, vagy virágtartókba való ültetéshez is, elterülő vastag csillag alakú virágpárnát képző évelő dísznövény. A lecsüngő hajtások akár 50-60 cm hosszúak is lehetnek, így csüngő vagy akasztós virágtartóba is ültethetjük, pl. futó muskátli, vagy petúnia mellé. Fehér és kék színű virágai egész nyáron át nyílnak.

Csomós harangvirág (C. glomerata)

A csomós harangvirág 40-50 cm magas évelő dísznövény, amely bokros növekedésű, lándzsa alakú levelekkel rendelkezik. Lila vagy fehér virágai júniustól, augusztus végéig nyílnak.

Harangvirág ültetése és gondozása 

A harangvirág szépsége igazán napos helyen mutatkozik meg igazán, de félárnyékos részeket is jól tűri, ilyen pl. a C.glomerata, és a C. persicifolia. Kedvelik a tápanyagban gazdag talajt, és a szárazabb időszakokat is jól tűrik, épp ezért sziklakertbe is érdemes pár tő harangvirágot ültetni. A kúszó fajokat szegélyek mellé, vagy kőfalakba is ültethetjük, de a csupasz falak befuttatására is alkalmasak.

Mikor nyílik a harangvirág, és meddig virágzik?

A legtöbb harangvirág június elejétől egészen augusztus végéig is nyílik, tehát szinte egész nyáron át virágzik, így minél több fajtát ültetünk kertünkbe, annál szebb lesz az összhatás. A folyamatos virágzás érdekében minden virágzás végén vágjuk vissza a növényt.

Cserepes harangvirág gondozása

Cserepes növényként a kárpáti harangvirág, a balkáni harangvirág és a csomós harangvirág is ideális. Ha cserépbe szeretnénk tartani a harangvirágot, szintén napos vagy félárnyékos helyre helyezzük el, és nyáron földjét tartsuk egyenletesen nedvesen. Hetente egyszer az öntözővízhez adagoljunk egy kevés tápoldatot is, így pótolva a tápanyagot folyamatosan.

Ha a virágzás után visszavágjuk a növényt, újabb virágzásra serkentjük a tövet, így szinte egész nyáron át gyönyörködhetünk a harang alakú kék, fehér vagy lila színű virágokban. A harangvirág ültethető cserépbe, balkonládába, dézsába, de virágágyásokban is jól mutat.

 

Mikor kell elültetni a harangvirágot?

A campanula fajok fagytűrő évelők, ültetési idejük márciustól, júniusig, illetve ősszel szeptembertől októberig tart, de a tavaszi ültetésű harangvirágok jobban gyökeresednek. Vannak olyan fajták, amelyek csak a második évtől kezdenek virágozni, de a kertészetekben gyakran árulják virágos állapotban a harangvirágokat. A harangvirágokat egymástól 20-60 cm távolságra ültessük el, fajtától függően.

A harangvirág szaporítása:

Tőosztással, tavasszal, vagy ősszel könnyedén tudjuk szaporítani a harangvirágokat, de fontos, hogy a szétválasztott töveket, azonnal ültessük vissza, és locsoljuk be, mert könnyen kiszárad.egy ásóval ássuk ki a töveket, majd válasszuk szét őket, szintén az ásó segítségével,majd ültessük vissza olyan mélyre mint volt.Ültetés után alaposan locsoljuk be a növényeket. A harangvirág mellé ideális szomszéd lehet a kertben a szarkaláb, a macskamenta, a harangláb, félárnyékban pedig az árnyliliom mellé is ültethetjük.

A folytatásban megmutatjuk neked az Évelő szarkaláb ültetését és gondozását

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!