Ilyenek például a különböző fűszernövények (bazsalikom, borsikafű, kapor, fodros petrezselyem, stb.) de virágcserépben termelhető a snidling, néhány paprikaféleség (főleg a csípősek), de egy nagyobb edényben megterem például az úgynevezett jugóparadicsom, vagy a 3/4 kilósra is megnövő szívparadicsom.

Ha akad valahol egy pár négyzetméteres terület szabadon és a szomszéd se tiltakozik, ott egy picike kis konyhakert már kialakítható. Pár tő paradicsom, paprika, sárgarépa, petrezselyem, zöldhagyma, saláta, stb. Csak annyi, hogy egy-egy alkalommal nem kell elrohanni a piacra, vagy a boltba.

Egy 20-30 négyzetméteres konyhakertben már nagyon sok mindent meg lehet termelni, persze van néhány dolog, amit nem árt tudni, vagy betartani:

¤ A talajt mindig porhanyósan kell tartani, a legtöbb növény (mint például a paprika) a kimondottan laza talajt kedveli.

¤ Nem nagy baj, ha kinő a gaz a kertben, mert annak is hasznát veheted, ha kialakítasz egy 1-2 négyzetméteres komposztáló helyet. Komposztálhatod a gazt, a növényi eredetű konyhai hulladékot (zöldséghéjak) a leszüretelt növények szárát, levelét, hulladék káposztát, stb. Ha két évig komposztálsz, a harmadik évben már kiváló trágya áll rendelkezésedre.

¤ Trágyázásra kitűnően lehet használni, pl. a tyúk-, vagy a pulykatrágyát, de óvatosan kell vele bánni, mert kiégetheti a növényeket. Egy reklámszatyornyi tyúktrágya vagy 20-25 négyzetméterre is elég. Ha pedig van egy kb. 100 literes bádoghordód, akkor ebbe szórj egy reklámszatyornyi baromfitrágyát, töltsd fel vízzel, kapával, ásóval, akármivel jól keverd fel, hagyd állni a lét 2-3 napig, és ezzel a vízzel öntözd a növényeket. A levelére, ha lehet, ne kerüljön a lé, mert ha túl erős, kissé elperzselheti. A trágya legalább 2-3 feltöltéshez elég. Ha viszont csak natúrban használod, akkor a tövétől kb. 10 centire rakd a trágyát.

¤ Nagyon fontos a meglévő hely kihasználása is. Sokan termelik úgy, pl. az uborkát, hogy hagyják szabadon futni. Ez óriási helypazarlás. 4-5 négyzetméteres területen akár 40-50 kiló uborkát is megtermelhetsz, ha állványzatra futtatod. néhány karón és pár lécen kívül csak egy tekercs madzag és némi türelem kell a kötözéshez és megtermelheted az éves ubi szükségletedet.

¤ A kertészeti szakkönyvekkel nemigen érdemes foglalkozni, onnan legfeljebb csak ötleteket nyerhetsz, a kertedre vonatkozó módszereket magadnak kell kikísérletezned, mert a talaj teljesen más, mint amire a szakkönyv vonatkozik. Egy tanácsát azonban fogadd el: kétévenként cserélni kell az ágyások helyét!

¤ Az első két év általában a kísérletezésé, ennyi idő alatt kiderül, hogy a talaj mire alkalmas.

¤ A készen vásárolt magok sem mindig válnak be. Ez főleg a paprikára vonatkozik. Én már évek óta azt a módszert követem, hogy magam termelem meg a magokat is, megtermelem a palántákat és ezekben még soha sem csalódtam. Pedig a banánpaprikától a sárga californiáig, vagy 8 félét termelek. Igaz a palántanevelést már január végén megkezdem félliteres tejfölös poharakban.

¤ Érdemes kísérletezni a méteres tökkel (kolbásztök), vagy a méteres babbal is.

¤ Gondot okoznak a rovarfélék is. A krumplibogárral nehéz boldogulni, de ha csak pár sor krumpli van a kertben, akkor könnyű a petéket és a bogarakat összeszedni és elpusztítani. Ezzel a bogárral vigyázni kell, mert az utóbbi időben a paradicsomra is rászokott, a padlizsán, pedig kimondottan, a csemegéi, közé tartozik! Ha krumplibogarat akarsz látni, ültess 2-3 tő padlizsánt és nyüzsögni fognak!

¤ Ha "bio" termelést akarsz, akkor a vegyszereket sajnos nélkülöznöd kell, az egyetlen, amit használhatsz a talajfertőtlenítő. Ezt is legfeljebb 3 évenként. Ekkor egy évig nem vagy " bio" Vannak viszont újabban olyan (magyar!) bio- anyagok, amit nyugodtan felhasználhatsz, pl. a Kálmán-féle permetező-öntöző szerek. Ma már sok helyen kaphatók.


¤ Ha műtrágyát akarsz használni, akkor oldd fel az öntözővízben, és úgy locsold el a sorok között (1 kanna víz + 10 dkg műtrágya. Vigyázz, hogy ne kerüljön a növény leveleire. A műtrágyát a sorközökbe is szórhatod.

¤ Természetesen permetezni is kell. Erre nagyon bevált a csalánlé. Párkilónyit ledarálni, vagy apróra vágni, ráönteni vagy 20 liter vizet és pár nap múlva egy locsolókannával mehet a permetezés.  Kétszer is felhasználható.

További cikkeink:

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!