Ha rózsát szeretnénk ültetni kertünkbe tavasszal vagy ősszel telepítsük a töveket. Ma már igen széles a fajta választék a kertészetekben, legyen szó bokor, futó, vagy törzses rózsáról.

Mielőtt megvásároljuk a rózsát, vizsgáljuk meg alaposan, mert a kiszáradt gyökerű tő már soha nem fog kihajtani kertünkben. az egészséges rózsatő tavasszal már hajtásnak indult, ha a csomagban semmi friss hajtást nem látunk lehet hogy a rózsa már egy éve csomagolt állapotban van.

Ha valahol rábukkanunk egy különleges rózsafajtára, kérjünk el belőle egy szép hajtást és akár mi magunk is szaporíthatjuk, dugványozással. Vágjunk le egy 15 cm darabot a növényből, majd az aljáról 10 cm magasságig szedjük le a leveleket, a felső részen hagyjunk meg 2 levélpárt. Ezután dugjuk, le a földbe a dugványt majd egy befőttes üveggel takarjuk be, és öntözzük rendszeresen.

Ha tavasszal lekéstük a rózsa telepítését, még szeptemberig ültehetünk belőle kertünkbe, de mindenképp a tél beállta előtt legalább egy hónappal.

A rózsák gyökerét ültetés előtt vágjuk vissza, majd áztassuk, be egy vödör vízbe mielőtt elültetjük. Ősszel a rózsatöveket kupacoljuk fel virágfölddel így védve a téli fagyoktól, majd tavasszal bontsuk ki őket, hogy szabad levegőhöz jussanak.

Ha azt szeretnénk, hogy rózsánk egész nyáron át szépen virágozzon, ne feledkezzünk meg a tavaszi és őszi metszésről, és ha az első virágok tavasszal még nem túl szépen, vágjuk le őket így máris újabb virágzásra serkentjük a növényt.

Ha a rózsák közé levendulát, büdöskét vagy körömvirágot ültetünk, távol tartjuk a levéltetveket, és a hangyákat. Az elnyílt rózsákat érdemes azonnal levágni, mert így máris az új virágra összpontosít a növény. A futórózsát nem szabad túl erősen metszeni, elég, ha ősszel az elöregedett részeket kivágjuk.