A Lancet Respiratory Medicine márciusi számában megjelent tanulmányokból kiderült, hogy azok a közepes-súlyos asztmában szenvedő betegek, akik ezt a kombinált inhalálót használták, kevesebb rohamot tapasztaltak, mint azok, akik két külön inhalátort alkalmaztak. Mindkét kísérletben az úgynevezett SMART (single maintenance and reliever therapy – egyes fenntartó és enyhítő kezelés) protokollt alkalmazták.

Az egyik kutatás vezetője, Dr. Richard Beasley, az Új-Zélandi Orvosi Kutatóintézet igazgatója elmondta, hogy a kombinációban egy kortikoszteroidot (például budesonide-ot vagy fluticasone-t) és egy béta-2 agonistát (például salmeterolt vagy formoterolt) használnak. Beasly hozzátette, hogy asztma esetén a kezelés az állapot súlyosbodásával fokozódik, ezért a SMART kezelés nem a legelső választás. „Akkor javasoljuk a SMART protokollt, amikor az asztma más módszerekkel már nehezen kontrollálható” – magyarázta a szakértő.

A másik, Dr. Klaus Rabe, a németországi Kiel Egyetem professzorának vezetésével készült európai kutatás 1700 közepes súlyosságú asztmában szenvedő beteg részvételével szintén azt mutatta ki, hogy az egyetlen, kombinált inhalátort használó betegek jelentősen kevesebb asztmarohamot tapasztaltak, és ritkábban szorultak kórházi ellátásra, mint azok, akik a két külön inhalátort használták. Rabe azt is hozzátette, hogy bár a kísérletben használt budesonide/formoterol kombináció drágább lehet, mint a külön inhalátorok, az asztmarohamok megelőzése és a kórházi kezelések számának csökkentése végül mégis a költségek csökkenését eredményezheti.

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!