A Veteránügyi Hivatal megbízásából több mint 600 férfi részvételével készített hosszútávú kutatásból kiderült, hogy a rostdús étrenden élők esetében közel 30 százalékkal csökken a fogvesztés kockázata, és 24 százalékkal alacsonyabb a visszahúzódó fogíny okozta csontvesztés rizikója. A Journal of the American Geriatrics Society szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint ez az előny a 65 éven aluliakban nem mutatható ki, és amikor a kutatók megvizsgálták az élelmiszertípusokat, csak a banánhoz, almához és szilvához hasonló, magas rosttartalmú gyümölcsök nyújtottak ilyen védelmet.

Az amerikai felnőttek körülbelül 10 százaléka szenved közepes-súlyos fogínybetegségekben, köztük fogínyvérzésben, visszahúzódó fogínyben és fogvesztésben. A rendellenesség az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb, a 75 éven felüliek esetében már 20 százalékot érint.

Az új tanulmány során, melyet a Bostoni Fogorvostudományi Egyetem kutatói végeztek Elizabeth Krall Kaye vezetésével, 625 egészséges férfit vizsgáltak átlagosan 15 évig. A kutatók először 1984-ben vizsgálták a résztvevők szájegészségügyi helyzetét, majd ezt követően háromévente vizsgálták őket. A vizsgálatok előtt az alanyok kérdőíveket töltöttek ki, amelyek a rosttartalmú élelmiszerek, főként gyümölcsök arányát vizsgálták étrendjükben.

Az eredmények azt mutatták, hogy a 65 éven felüli férfiakban minden újabb adag rostdús élelmiszer a fogakat alátámasztó állkapocsrész eróziójának 14 százalékos kockázatcsökkenését, a fogínyvisszahúzódás öt százalékos kockázatcsökkenését, s fogvesztés kockázatának 12 százalékos csökkenését hozta. A rostdús zöldségek és gabonafélék fogyasztása viszont nem csökkentette jelentős mértékben a fogínybetegségek rizikóját.

A kutatás ugyanakkor nem bizonyította, hogy a rostdús gyümölcsök csökkentették a férfiakban a fogínybetegségek kockázatát. A kutatók szerint a gyümölcsökben gazdag étrend más tényezőket jelezhetnek, például a magas vitaminbevitelt, az általánosan egészséges életmódot, a gyakoribb fogselyemhasználatot, vagy akár a kevesebb dohányzást, melyek közül bármelyik szerepet játszhat. Kaye csoportja nem tudja egyértelműen megmagyarázni, miért vezetnek a rostdús gyümölcsök a fogínybetegségek csökkent kockázatához. Az egyik lehetőség az, hogy a rostdús élelmiszerek, amelyek általában több rágást igényelnek, fokozzák a nyálelválasztást, ami eltávolítja a káros baktériumokat a szájüregből. Az étrendi rost azáltal is csökkentheti a fogínybetegségek kockázatát, hogy hozzájárul a vércukorszint szabályozásához és a vérnyomás csökkentéséhez. A rosszul szabályozott vércukorszint és a magas vérnyomás ugyanis a fogínybetegségek ismert kockázati tényezője.

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!